Obrzęk na karku i w pobliżu ucha

Taki problem może powstać w wynikunoszenie kolczyków, które nie pasują do rozmiaru lub materiału, z którego są wykonane. Zapalenie płatków usznych powoduje nie tylko noszenie kolczyków. Bardziej prawdopodobna jest choroba w przypadku nieprawidłowego nakłucia ucha, co może również powodować proces zapalny. Jak zmniejszyć niebezpieczeństwo infekcji u wszystkich miłośników biżuterii, przeczytaj w artykule.

Objawy zapalenia płatków uszu

Za każdym razem, gdy wkładasz do płatka uchaKolczyk, ty, z tego samego powodu, otwarty dostęp do bakterii, które żyją na twojej skórze. Jeśli zauważysz, że skóra na płatku ucha w pobliżu kolczyka zmieniła kolor na czerwony, opuchnięty, pokryty parchem, lub jeśli wyleje się z niego płyn, oznacza to, że doszło do infekcji. Zapalenie luźnego włókna występuje z lekkim zaczerwienieniem w miejscu, w którym znajduje się kolczyk. Następnie rozprowadź na całym płacie, w górę głowy, wzdłuż karku, w kanale słuchowym.

Kiedy powinienem zobaczyć się z lekarzem? Jeśli objawy zapalenia nie ustępują po kilku dniach, zdecydowanie powinieneś skonsultować się z lekarzem. Nie ma dużego prawdopodobieństwa, że ​​infekcja będzie miała poważne konsekwencje, jednak może wystąpić zapalenie luźnego błonnika, a także infekcja pełzania pod skórą.

Jak leczyć w domu zapalenie ucha?

Jeśli zauważysz pierwsze objawy choroby, potrzebujeszusuń kolczyki. Po usunięciu kolczyków musisz umyć miejsce zakażenia wodą i mydłem - to doprowadzi do tego, że zaczerwienienie i obrzęk przejdą same.

Co zrobić, jeśli wystąpi stan zapalny?

Jeśli chcesz, aby przebite ucho leczyło się jaktak szybko, jak to możliwe, a zapalenie uszu nie uległo zapaleniu, konieczne jest jego przetarcie roztworem dezynfekującym. Możesz użyć nadtlenku wodoru lub zwykłego alkoholu medycznego. Do tego celu nadaje się także chlorheksydyna lub furacylina. Jeśli nie ma objawów stanu zapalnego, przetrzyj płatek ucha dwa razy dziennie przez 2-3 tygodnie.

Nawet jeśli uważnie pilnowałeś płatka usznegopo przekłuciu nadal może się zapalić. W takim przypadku pojawi się zaczerwienienie, obrzęk ucha. W takim przypadku należy zmienić roztwór środka dezynfekującego, a także zwiększyć ilość ścierania do pięciu razy dziennie.

Należy zauważyć, że usunięcie kolczyka z ucha ze stanem zapalnym nie jest zalecane, ponieważ rana będzie trwała, a infekcja przeminie, ale nie będzie można ponownie umieścić kolczyka w sobie.

Jeśli zauważysz ropień w ranie, czas na antybakteryjne maści. Nie zapomnij umyć rąk przed zabiegiem, w przeciwnym razie sytuacja może stać się bardziej skomplikowana.

Jeśli proponowane działania nie pomogą, tykonieczne jest pójście do lekarza. Będzie mógł ustalić przyczynę choroby. Jeśli masz reakcję alergiczną na metal, z którego wykonane są kolczyki, możesz po prostu zmienić dekorację. Jeśli zmienisz kolczyki, a stan zapalny nie minie, to najprawdopodobniej będziesz musiał całkowicie zrezygnować z ich noszenia.

Jeśli zapalenie płatka ucha nastąpiło przeztrochę czasu po przekłuciu, musisz wykonać tę samą sekwencję czynności. Jedyna różnica polega na tym, że w tym przypadku można na chwilę usunąć pierścienie uszne, ponieważ rana nie może trwać długo.

Zapobieganie chorobom zapalnym płatka ucha

Jeśli zdecydujesz się przekłuć uszy, powinieneś zrozumieć,że ta procedura może prowadzić do infekcji. Na szczęście istnieją leki, które mogą pomóc uniknąć tego nieprzyjemnego zjawiska.

Aby uniknąć rozprzestrzeniania się infekcji, uszymusi przekłuć odpowiedniego specjalistę i zrobić to właściwie. Jest to najlepiej skonsultować się z dermatologiem, który przebija uszy ze specjalnym „gun” - urządzenie, sterylizowane uszu kolczyki woreczków. Kiedy lekarz używa specjalnego urządzenia w połączeniu z odpowiednimi technikami, ryzyko infekcji jest znacznie zmniejszone.

Jak zmniejszyć prawdopodobieństwo zapalenia podczas nakłucia?

Utrzymuj uszy w czystości. Tylko przebitych uszu należy myć nadtlenkiem wodoru dwa razy dziennie, a następnie nałożyć na ucha maść antybiotykową. Należy to zrobić dwa do trzech dni po przekłuciu, a następnie można umyć uszy wodą z mydłem.

Kolczyki powinny być wykonane ze złota. Lepiej jest nosić kolczyki wykonane z czystych materiałów, które nie zawierają żadnych zanieczyszczeń, na przykład złota lub srebra. Warto zauważyć, że w niedrogich kolczykach znajduje się nikiel, na który wiele osób jest wrażliwych. Alergia na ten metal może spowodować rozwój infekcji.

Mamy nadzieję, że rekomendacje, które zaproponowaliśmypozwoli ci uniknąć zapalenia ucha. Jeśli tak, możesz z łatwością sobie z tym poradzić. Najważniejsze jest, aby pamiętać, że jeśli zapalenie w uchu nie zniknie po wykonaniu tej sekwencji czynności, zdecydowanie powinieneś skonsultować się z lekarzem - tylko to pomoże ci ustalić prawdziwą przyczynę tego nieprzyjemnego zjawiska.

© Autor: terapeuta Elena Dmitrenko

W tym artykule przeczytać: